Jednota protikladů
Lenka kreslí. Ivana píše: Máme rádi kmitání kolem středu. Čím víc začnete vychylovat jedním směrem, tím víc hájíme ten druhý.
Kniha Sensitive autorky Jenn Granneman a autora Andre Sólo dodává:
Téměř každý třetí člověk se narodí trochu citlivější, a to jak psychicky, tak fyzicky. Náš mozek je nastaven na velmi hluboké zpracovávání informací. O věcech déle přemýšlíme, silněji je prožíváme a vytváříme souvislosti, které ostatním lidem unikají.
Je to zdravá vlastnost. Naše mysl si všímá více detailů, vytváří více souvislostí a živě vnímá emoce. Je téměř zrozena pro kreativitu.
Spisovatel a novinář Arthur Koestler už v 60. letech věřil, že kreativita vzniká, když smícháte dva či více různých rámců. Tento princip můžete vidět v každé metafoře nebo v prohlášeních typu „Jsme stvořeni z hvězdné hmoty“.
Koestler se narodil v Budapešti, vzdělání získal v Rakousku a občanství ve Velké Británii. Svá raná léta prožil jako vášnivý komunista a svůj pozdější život strávil psaním protisovětské propagandy. Nemohl si nevšimnout, jaký vliv mělo všechno toto překračování hranic na jeho schopnost vytvářet originální nápady.
Čím více perspektiv v průběhu života prožijeme, tím více jich můžeme využít, zkombinovat, a vytvořit tak něco nového. Koestlerova teorie také vysvětluje souvislost mezi citlivými lidmi a kreativitou. Citlivá mysl je vybavena schopností propojovat velmi odlišné koncepty, aniž by opustila svůj domov.
Citliví lidé nepřemýšlejí pouze v pojmech vědy, poezie, prožitých zkušeností, nadějí a snů. Pohybují se napříč těmito tématy. Používají metafory a propojují různá témata, aby výstižně vyjádřili svůj názor.
Susan Cain mluví o hořkosladkých (Bittersweet), kteří mají sklon ke stavům stesku, dojetí a smutku. Jsou si vědomi plynoucího času a umí ocenit podivně pronikavou radost z krásy světa. Vědí, že světlo a tma, zrození a smrt, hořké a sladké, jsou navždy spojeny.
Tragédie života je neodmyslitelně spojena s jeho nádherou. Civilizaci byste mohli zbořit a postavit ji znovu od základů. A stejně by se znovu objevily tytéž protiklady. Přesto je paradoxně jedinou možností, jak protiklady překonat, umění se v nich zabydlet. Hořkosladká je o touhou po společenství, přáním vrátit se domů.
Iain Thomas připomíná:
Být obdarovaný neznamená, že vám bylo něco dáno. Znamená to, že máte co dát.